Data provided by Tilastopaja Oy
This page tries to provide a list of qualified athletes following the IAAF Qualification System for the
IAAF World Championships in Doha (QTR) 27 September - 6 October 2019.
Last Update: Thursday, 19-Sep-19 17:02:59 EEST
Entry Standard: 10.10 - Targetnumber: 48 - Qualification Period from 07 Sep 2018 to 06 Sep 2019 - Free slots: 7
INFO
Rank Name Nat PerformanceMark Venue Date  
1Christian ColemanUSA9.81Stanford CA (USA)30.06.2019S,Q
2Divine OduduruNGR9.86Austin TX (USA)07.06.2019S,Q
3Justin GatlinUSA9.87Stanford CA (USA)30.06.2019S,WC,Q
4Akani SimbineRSA9.92Boston MA (USA)16.06.2019S,AC,Q
5Arthur Gue CisséCIV9.93Leverkusen (GER)24.07.2019S,Q
6Zharnel HughesGBR9.95London (GBR)20.07.2019S,AC,Q
7Aaron BrownCAN9.96Montréal (CAN)26.07.2019S,Q
7Yohan BlakeJAM9.96Kingston (JAM)21.06.2019S,Q
7Raymond EkevwoNGR9.96Rabat (MAR)27.08.2019S,Q
10Mike RodgersUSA9.97Madrid (ESP)25.08.2019S,Q
10Andre De GrasseCAN9.97Berlin (GER)01.09.2019S,Q
10Abdul Hakim Sani BrownJPN9.97Austin TX (USA)07.06.2019S,Q
13Yuki KoikeJPN9.98London (GBR)20.07.2019S,Q
13Mario BurkeBAR9.98Austin TX (USA)05.06.2019S,Q
15Tyquendo TraceyJAM10.00Kingston (JAM)21.06.2019S,AC,Q
16Yoshihide KiryuJPN10.01Osaka (JPN)19.05.2019S,AC,Q
16Joseph AmoahGHA10.01Austin TX (USA)05.06.2019S,Q
16Xie ZhenyeCHN10.01Oslo (NOR)13.06.2019S,Q
16Emmanuel MatadiLBR10.01Montverde FL (USA)06.07.2019Q
20Kemar HymanCAY10.02Windsor (CAN)18.05.2019S,Q
20Usheoritse ItsekiriNGR10.02Rabat (MAR)27.08.2019S,Q
20Paulo André de OliveiraBRA10.02Bragança Paulista (BRA)14.09.2018S,Q
20Jimmy VicautFRA10.02Saint-Etienne (FRA)26.07.2019S,Q
24Lalu Muhammad ZohriINA10.03Osaka (JPN)19.05.2019S,Q
24Lamont Marcell JacobsITA10.03Padova (ITA)16.07.2019S,Q
24Hassan TaftianIRI10.03Paris (FRA)24.08.2019Q
24Su BingtianCHN10.03Ostrava (CZE)09.09.2018S,Q
28Adam GemiliGBR10.04London (GBR)20.07.2019S,Q
29Simon MagakweRSA10.05Germiston (RSA)25.04.2019S,Q
29Christopher BelcherUSA10.05Montverde FL (USA)06.07.2019S,Q
31Cejhae GreeneANT10.07La Chaux-de-Fonds (SUI)30.06.2019S,Q
31Vitor dos SantosBRA10.07National Training Centre, Bragança Pauli29.08.2019S,Q
33Rohan BrowningAUS10.08Brisbane (AUS)23.03.2019S,Q
33Ojie EdoburunGBR10.08Leverkusen (GER)24.07.2019S,Q
33Alex WilsonSUI10.08La Chaux-de-Fonds (SUI)30.06.2019S,Q
33Thando DlodloRSA10.08Trieste (ITA)06.07.2019S,Q
37Rasheed DwyerJAM10.10Kingston (JAM)21.06.2019S,Q
37Filippo TortuITA10.10Oslo (NOR)13.06.2019S,Q
37Rodrigo do NascimentoBRA10.10São Paulo (BRA)18.08.2019S,AC,Q
40Edward Osei-NketiaNZL10.19Sydney (AUS)06.04.2019S,AC,Q
41Jonathan BardotierMRI10.37Réduit (MRI)05.07.2019S,BCA,Q
42Taymir BurnetNED10.12La Chaux-de-Fonds (SUI)30.06.2019q
42Xu ZhouzhengCHN10.12La Chaux-de-Fonds (SUI)30.06.2019S,q
42Kim Kuk-YoungKOR10.12Jeongseon (KOR)26.06.2019q
45Julian ReusGER10.13Leverkusen (GER)24.07.2019q
46Yenns FernándezCUB10.14La Habana (CUB)07.06.2019q
47Andrew FisherBRN10.15Doha (QAT)21.04.2019q
47Mosito LehataLES10.15La Habana (CUB)07.06.2019S,q
49Hakeem HugginsSKN10.37Montverde FL (USA)08.06.2019S,q
50Ngan Ngoc NghiaVIE10.47Hanoi (VIE)27.11.2018S,q
Top 8 of not qualified athletes
Ramil GuliyevTUR10.16Castellón (ESP)25.05.2019
Harlyn A. PérezCUB10.16La Habana (CUB)07.06.2019
Jan VelebaCZE10.16Brno (CZE)26.07.2019
Joris van GoolNED10.16La Chaux-de-Fonds (SUI)30.06.2019
Emmanuel YeboahGHA10.16Lubbock TX (USA)04.05.2019
Joshua HartmannGER10.16Weinheim (GER)25.05.2019
Jak Ali HarveyTUR10.17Bellinzona (SUI)01.09.2019
Jerod ElcockTTO10.17Queretaro (MEX)05.07.2019
Athletes who achieved the entry standard (not a top three performance or not selected)
Noah LylesUSA9.86Shanghai (CHN)18.05.2019nS,DL
Cravon GillespieUSA9.93Austin TX (USA)07.06.2019nS
Roberto SkyersCUB9.98Camagüey (CUB)22.02.2019nS
Isiah YoungUSA9.99Montverde FL (USA)06.07.2019nS
Devin QuinnUSA10.01Austin TX (USA)05.06.2019nS
Waseem WilliamsJAM10.01Queretaro (MEX)05.07.2019nS
Samson ColebrookeBAH10.01Queretaro (MEX)05.07.2019nS
Asafa PowellJAM10.02Leverkusen (GER)24.07.2019nS
Demek KempUSA10.03Columbia SC (USA)13.04.2019nS
Kendal WilliamsUSA10.03Boston MA (USA)16.06.2019nS
Emile ErasmusRSA10.04Pietermaritzburg (RSA)22.09.2018nS
Reynier MenaCUB10.04Camagüey (CUB)22.02.2019nS
Davon DeMossUSA10.05Austin TX (USA)05.06.2019nS
Rodney RoweUSA10.05Greensboro NC (USA)04.05.2019nS
Bryand RincherUSA10.06Austin TX (USA)07.06.2019nS
Andre EwersJAM10.06Charlottesville VA (USA)11.05.2019nS
Mustaqeem WilliamsUSA10.08Fayetteville AR (USA)11.05.2019nS
McKinely WestUSA10.09Austin TX (USA)05.06.2019nS
Raheem ChambersJAM10.09Charlottesville VA (USA)10.05.2019nS
Ameer WebbUSA10.10Phoenix AZ (USA)10.07.2019nS
Athletes who did not start
Reece PrescodGBR9.97Shanghai (CHN)18.05.2019DNS
Ryota YamagataJPN10.01Osaka (JPN)21.09.2018DNS
Damian WarnerCAN10.12Götzis (AUT)25.05.2019DNS
Mouhamadou FallFRA10.12Saint-Etienne (FRA)26.07.2019DNS

Abbreviations

  • * - Not listed as IAAF Certified Marathon Course
  • AC - Area Champion (automatically qualifies, irrespective of whether her or his performance has reached the Entry Standard)
  • BCA - Best country athlete (Countries who have no male and/or no female athletes who have achieved the entry standard)
  • DL - Diamond League / Hammer Throw Challenge Winner (Wildcard)
  • DNS - Did not start
  • DSQ - Disqualified
  • nS- Athletes not selected by federations that announced their teams.
  • Q - Qualified by achieving the Entry Standard
  • q - One of the best ranked athletes to fill the remaining places
  • S - Athletes who have been selected to represent their country at the World Championships (highlighted in green)
  • RWC - Refugee Wildcard
  • TFP - Top finishing position at designated competitions (automatically qualifies, irrespective of whether his performance has reached the Entry Standard)