Data provided by Tilastopaja Oy
INFO
Last Update:Wednesday, 17-Jul-19 23:50:09 EEST

News

Entries added within the last seven days

Rank Name Nation PerformanceMark Venue Date  
100-metres (men) 10.10 
25Lamont Marcell JacobsITA10.03Padova (ITA)16.07.2019Q
Ameer WebbUSA10.10Phoenix AZ (USA)10.07.2019
43Kim Kuk-YoungKOR10.12Jeongseon (KOR)26.06.2019q
Enoch AdegokeNGR10.12Lagos (NGR)15.06.2019
200-metres (men) 20.40 
24Aldemir Gomes da SilvaBRA20.25Padova (ITA)16.07.2019Q
27Paulo André de OliveiraBRA20.28Napoli (ITA)11.07.2019Q
38Stephen GaffneyIRL20.39Kortrijk (BEL)13.07.2019Q
41Femi OgunodeQAT20.41Kortrijk (BEL)13.07.2019q
Jorge Henrique VidesBRA20.43Kladno (CZE)13.07.2019
Chederick van WykRSA20.44Napoli (ITA)11.07.2019
44Emmanuel BamideleNGR20.45Doha (QAT)09.04.2019q
45Christophe LemaitreFRA20.46Sotteville-lès-Rouen (FRA)16.07.2019q
Niclas BakerGBR20.50Kortrijk (BEL)13.07.2019
56Usheoritse ItsekiriNGR20.53Kortrijk (BEL)13.07.2019q
---Required performance to qualify20.53
Mahamat Goubaye YoussoufCHA20.55Doha (QAT)09.04.2019
Marcus LawlerIRL20.55Napoli (ITA)11.07.2019
Teray SmithBAH20.57Fort Lauderdale FL (USA)12.07.2019
Jun YamashitaJPN20.58Napoli (ITA)11.07.2019
Jerry JakpaNGR20.59Abuja (NGR)25.06.2019
400-metres (men) 45.30 
11Emmanuel BamideleNGR44.78Padova (ITA)16.07.2019Q
16Nijel AmosBOT44.99Padova (ITA)16.07.2019Q
24Y. Muhammed AnasIND45.21Kladno (CZE)13.07.2019Q
Nathon AllenJAM45.39Lignano Sabbiadoro (ITA)09.07.2019
46Valente MendozaMEX45.63Napoli (ITA)10.07.2019q
---Required performance to qualify45.64
Paul DedewoUSA45.67Phoenix AZ (USA)10.07.2019
Marcus ChambersUSA45.69Padova (ITA)16.07.2019
Leungo ScotchBOT45.70Réduit (MRI)05.07.2019
Luka JanežičSLO45.76Monaco (MON)12.07.2019
Fabrisio SaidyFRA45.79Gävle (SWE)13.07.2019
800-metres (men) 1:45.80 
1Nijel AmosBOT1:41.89Monaco (MON)12.07.2019AC,Q
2Ferguson CheruiyotKEN1:42.54Monaco (MON)12.07.2019Q
3Amel TukaBIH1:43.62Monaco (MON)12.07.2019Q
5Michael SaruniKEN1:43.70Monaco (MON)12.07.2019Q
7Brandon McBrideCAN1:43.83Monaco (MON)12.07.2019AC,Q
9Wesley VázquezPUR1:44.40Monaco (MON)12.07.2019Q
12Adam KszczotPOL1:44.69Monaco (MON)12.07.2019AC,Q
16Jake WightmanGBR1:45.08Monaco (MON)12.07.2019Q
21Pierre-Ambroise BosseFRA1:45.43Monaco (MON)12.07.2019WC,Q
Erik SowinskiUSA1:46.07Washington DC (USA)13.07.2019
Jamie WebbGBR1:46.16Lignano Sabbiadoro (ITA)09.07.2019
39Taoufik MakhloufiALG1:46.33Sotteville-lès-Rouen (FRA)16.07.2019q
Isaiah HarrisUSA1:46.56Washington DC (USA)13.07.2019
---Required performance to qualify1:46.59
Antoine GakemeBDI1:46.64Kortrijk (BEL)13.07.2019
Abedin MujezinovicBIH1:46.65Sotteville-lès-Rouen (FRA)16.07.2019
1500-metres (men) 3:36.00 
3Ronald MusagalaUGA3:30.58Monaco (MON)12.07.2019Q
4Charlie Da’Vall GriceGBR3:30.62Monaco (MON)12.07.2019Q
9George ManangoiKEN3:31.49Monaco (MON)12.07.2019Q
10Stewart McSweynAUS3:31.81Monaco (MON)12.07.2019Q
Charles SimotwoKEN3:33.25Monaco (MON)12.07.2019
15Marcin LewandowskiPOL3:34.14Monaco (MON)12.07.2019Q
16Alexis MielletFRA3:34.23Monaco (MON)12.07.2019Q
Brimin KiprotichKEN3:35.32Monaco (MON)12.07.2019
Rorey HunterAUS3:37.63Lignano Sabbiadoro (ITA)09.07.2019
44Masaki TodaJPN3:37.90Fukagawa (JPN)09.07.2019q
5000-metres (men) 13:22.50 
Jonathan NdikuKEN13:20.10Fukagawa (JPN)09.07.2019
Benard KimeliKEN13:21.48Chitose (JPN)06.07.2019
Wesley LedamaKEN13:23.60Chitose (JPN)06.07.2019
---Required performance to qualify13:27.81
Vincent YegonKEN13:28.17Shibetsu (JPN)13.07.2019
Alex CheronoKEN13:30.56Shibetsu (JPN)13.07.2019
Cleophas KandieKEN13:30.80Shibetsu (JPN)13.07.2019
10000-metres (men) 27:40.00 
Benard Kibet KoechKEN27:26.11Fukagawa (JPN)09.07.2019
Geoffrey KamwororKEN27:50.65Nairobi (KEN)12.07.2019TFP
3000-metres-steeplechase (men) 8:29.00 
1Soufiane El BakkaliMAR8:04.82Monaco (MON)12.07.2019Q
2Benjamin KigenKEN8:05.12Monaco (MON)12.07.2019Q
3Getnet WaleETH8:05.51Monaco (MON)12.07.2019Q
4Fernando CarroESP8:05.69Monaco (MON)12.07.2019Q
5Abraham KibiwotKEN8:05.72Monaco (MON)12.07.2019Q
9Djilali BedraniFRA8:09.47Monaco (MON)12.07.2019Q
10Takele NigateETH8:09.50Monaco (MON)12.07.2019Q
Nicholas BettKEN8:11.47Monaco (MON)12.07.2019
11Albert ChemutaiUGA8:12.29Monaco (MON)12.07.2019Q
15Matt HughesCAN8:17.26Monaco (MON)12.07.2019Q
Wilberforce KonesKEN8:25.20Nairobi (KEN)12.07.2019
Christopher BettKEN8:25.56Nairobi (KEN)12.07.2019
29Yoann KowalFRA8:26.16Monaco (MON)12.07.2019Q
30Benjamin KiplagatUGA8:26.79Kortrijk (BEL)13.07.2019Q
Jonathan NdikuKEN8:27.19Chitose (JPN)06.07.2019
42Rantso MokopaneRSA8:30.37Napoli (ITA)12.07.2019q
43Kaur KivistikEST8:30.56Lapinlahti (FIN)17.07.2019q
---Required performance to qualify8:31.19
Stephen KiplagatKEN8:31.23Kortrijk (BEL)13.07.2019
Ashley SmithRSA8:33.60Napoli (ITA)12.07.2019
Albert KipchumbaKEN8:34.00Nairobi (KEN)12.07.2019
110-metres-hurdles (men) 13.46 
28Dimitri BascouFRA13.45Sotteville-lès-Rouen (FRA)16.07.2019Q
31Lorenzo PeriniITA13.46Napoli (ITA)12.07.2019Q
Aurel MangaFRA13.51Roma (ITA)06.06.2019
---Required performance to qualify13.52
Thingalaya SiddhanthIND13.55Phoenix AZ (USA)10.07.2019
Ludovic PayenFRA13.57Napoli (ITA)12.07.2019
Artem MakarenkoANA13.57Gävle (SWE)12.07.2019
Cameron FilleryGBR13.60Gävle (SWE)12.07.2019
400-metres-hurdles (men) 49.30 
6Alison Brendom Alves Dos SantosBRA48.57Napoli (ITA)11.07.2019AC,Q
12Sokwakhana ZaziniRSA48.73Napoli (ITA)11.07.2019Q
19Patryk DobekPOL48.99Napoli (ITA)11.07.2019Q
20Wilfried HappioFRA49.03Gävle (SWE)14.07.2019Q
Byron RobinsonUSA49.14Padova (ITA)16.07.2019
26Fernando VegaMEX49.32Napoli (ITA)11.07.2019q
CJ AllenUSA49.32Chula Vista CA (USA)14.07.2019
30Nick SmidtNED49.49Gävle (SWE)14.07.2019q
39Emil Nana Kwame AgyekumGER49.69Gävle (SWE)14.07.2019q
---Required performance to qualify49.70
Dany BrandSUI49.83Napoli (ITA)11.07.2019
high-jump (men) 2.30 
9Tihomir IvanovBUL2.30Napoli (ITA)10.07.2019Q
28Tom GaleGBR2.27Gävle (SWE)14.07.2019q
28Chris BakerGBR2.27Cardiff (GBR)14.07.2019q
pole-vault (men) 5.71 
1Piotr LisekPOL6.02Monaco (MON)12.07.2019Q
5Thiago BrazBRA5.92Monaco (MON)12.07.2019Q
10Valentin LavillenieFRA5.82Monaco (MON)12.07.2019Q
15Torben BlechGER5.76Napoli (ITA)12.07.2019Q
15Ernest John ObienaPHI5.76Napoli (ITA)12.07.2019AC,Q
22Jin Min-SubKOR5.72Jeongseon (KOR)25.06.2019Q
22Alioune SeneFRA5.72Monaco (MON)12.07.2019Q
---Required performance to qualify5.70
Scott MarshallUSA5.62Chula Vista CA (USA)14.07.2019
Harry CoppellGBR5.61Kladno (CZE)13.07.2019
Mareks ĀrentsLAT5.60Opava (CZE)16.07.2019
long-jump (men) 8.17 
7Steffin McCarterUSA8.25Chula Vista CA (USA)13.07.2019Q
17Héctor SantosESP8.19Gävle (SWE)12.07.2019Q
Kyle DarrowUSA8.10Chula Vista CA (USA)13.07.2019
---Required performance to qualify8.06
Paulo Sergio OliveiraBRA8.01Segovia (ESP)14.07.2019
triple-jump (men) 16.95 
2Christian TaylorUSA17.82Monaco (MON)12.07.2019WC,Q
10Necati ErTUR17.37Gävle (SWE)14.07.2019Q
17Nelson ÉvoraPOR17.13Monaco (MON)12.07.2019AC,Q
25Andrea DallavalleITA16.95Gävle (SWE)14.07.2019Q
---Required performance to qualify16.81
Tobia BocchiITA16.73Gävle (SWE)13.07.2019
shot-put (men) 20.70 
6Darrell HillUSA21.85Chula Vista CA (USA)13.07.2019AC,Q
Jon JonesUSA21.63Chula Vista CA (USA)13.07.2019
28Asmir KolašinacSRB20.62Sarajevo (BIH)30.06.2019q
Nick VenaUSA20.52Kutztown PA (USA)08.06.2019
---Required performance to qualify20.44
Nikólaos SkarvélisGRE20.40Chula Vista CA (USA)13.07.2019
Tejinder Pal SinghIND20.36Kladno (CZE)13.07.2019ACw
discus-throw (men) 65.00 
4Lois Maikel MartínezESP67.98Durango (ESP)14.07.2019Q
31Kristjan ČehSLO63.82Gävle (SWE)14.07.2019q
---Required performance to qualify63.70
Henning PrüferGER63.52Napoli (ITA)13.07.2019
hammer-throw (men) 76.00 
14Serhiy PerevoznikovUKR76.93Kyiv (UKR)06.07.2019Q
---Required performance to qualify74.54
Alberto GonzálezESP74.36Gävle (SWE)13.07.2019
javelin-throw (men) 83.00 
14Cyprian MrzygłódPOL84.97Gävle (SWE)13.07.2019Q
24Vipin KasanaIND82.51Kladno (CZE)13.07.2019q
25Aliaksei KatkavetsBLR82.46Gävle (SWE)11.07.2019q
29Oleksandr NychyporchukUKR81.99Kyiv (UKR)06.07.2019q
decathlon (men) 8200 
3Niklas KaulGER8572Gävle (SWE)14.07.2019Q
7Johannes ErmEST8445Gävle (SWE)14.07.2019Q
23Solomon SimmonsUSA8130Dallas TX (USA)01.06.2019q
---Required performance to qualify8130
Scott FilipUSA8094Dallas TX (USA)01.06.2019
20-kilometres-race-walk (men) 1:22:30 
49Salih KorkmazTUR1:21:32Gävle (SWE)14.07.2019Q
---Required performance to qualify1:22:30
Sahin SenoduncuTUR1:23:40Napoli (ITA)12.07.2019
4x400-metres-relay (men)  
---Required performance to qualify3:01.91
MEXMEX3:02.88Napoli (ITA)13.07.2019
100-metres (women) 11.24 
20Carina HornRSA11.14Sotteville-lès-Rouen (FRA)16.07.2019Q
Ashley HendersonUSA11.22Chula Vista CA (USA)13.07.2019
39Maja MihalinecSLO11.27Padova (ITA)16.07.2019q
43Diana VaismanISR11.29Sotteville-lès-Rouen (FRA)16.07.2019q
---Required performance to qualify11.32
Ashleigh NelsonGBR11.34Kladno (CZE)13.07.2019
Lorraine MartinsBRA11.35Segovia (ESP)14.07.2019
Pieter Nargélis StatiaNED11.37Rotterdam (NED)13.07.2019
200-metres (women) 23.02 
3Shaunae Miller-UiboBAH22.09Monaco (MON)12.07.2019Q
17Tatjana PintoGER22.73Paderborn (GER)13.07.2019Q
Morolake AkinosunUSA22.94Kortrijk (BEL)13.07.2019
27Krystsina TsimanouskayaBLR23.00Napoli (ITA)11.07.2019Q
33Jessica-Bianca WessollyGER23.05Napoli (ITA)11.07.2019q
34Aiyanna StiverneCAN23.08Fort Lauderdale FL (USA)12.07.2019q
Lisa Marie KwayieGER23.11Napoli (ITA)11.07.2019
46Maroussia PareFRA23.17Montgeron (FRA)14.07.2019q
53Pieter Nargélis StatiaNED23.22Rotterdam (NED)13.07.2019q
56Sindija BukšaLAT23.24Gävle (SWE)13.07.2019q
56Favour OfiliNGR23.24Abuja (NGR)25.06.2019q
400-metres (women) 51.80 
23Leni ShidaUGA51.55Kampala (UGA)22.06.2019Q
36Amandine BrossierFRA51.77Napoli (ITA)10.07.2019Q
---Required performance to qualify52.13
Kaylin WhitneyUSA52.19Phoenix AZ (USA)10.07.2019
Patience GeorgeNGR52.28Abuja (NGR)25.06.2019
800-metres (women) 2:00.60 
5Laura MuirGBR1:58.42Monaco (MON)12.07.2019Q
8Lynsey SharpGBR1:58.76Monaco (MON)12.07.2019Q
14Halimah NakaayiUGA1:59.57Monaco (MON)12.07.2019Q
27Lovisa LindhSWE2:00.72Varberg (SWE)15.07.2019q
33Eunice SumKEN2:00.99Padova (ITA)16.07.2019q
Eglay NalyanyaKEN2:00.99Nairobi (KEN)12.07.2019
41Wang ChunyuCHN2:01.31Monaco (MON)12.07.2019q
---Required performance to qualify2:01.81
Christina HeringGER2:01.87Napoli (ITA)10.07.2019
1500-metres (women) 4:06.50 
1Sifan HassanNED3:55.30+Monaco (MON)12.07.2019Q
12Laura WeightmanGBR4:00.63+Monaco (MON)12.07.2019Q
14Ciara MageeanIRL4:01.21+Monaco (MON)12.07.2019Q
15Rachel SchneiderUSA4:02.26+Monaco (MON)12.07.2019Q
Alemaz TeshaleETH4:03.46+Monaco (MON)12.07.2019
Beatrice ChepkoechKEN4:07.82Nairobi (KEN)12.07.2019
Quailyne Jebiwott KipropKEN4:08.02Sotteville-lès-Rouen (FRA)16.07.2019
---Required performance to qualify4:09.58
Winfredah NzisaKEN4:10.44Nairobi (KEN)12.07.2019
Josephine ChelangatKEN4:10.53Sotteville-lès-Rouen (FRA)16.07.2019
Britt UmmelsNED4:10.58Utrecht (NED)12.07.2019
Jessica O'ConnellCAN4:10.61Burnaby (CAN)20.06.2019
5000-metres (women) 15:22.00 
Pauline KamuluKEN15:01.25Shibetsu (JPN)13.07.2019
Mercy CheronoKEN15:05.22Kortrijk (BEL)13.07.2019
Mercy WanjiruKEN15:06.92Kortrijk (BEL)13.07.2019
21Anna Emilie MøllerDEN15:07.70Gävle (SWE)14.07.2019Q
23Selamawit BayoulgnISR15:08.39Kortrijk (BEL)13.07.2019Q
Dolphine OmareKEN15:16.80Shibetsu (JPN)13.07.2019
40Célia AntónESP15:28.66Gävle (SWE)14.07.2019q
---Required performance to qualify15:31.01
Katsiaryna KarneyenkaBLR15:34.51Lapinlahti (FIN)17.07.2019
Hyvin JepkemoiKEN15:35.40Nairobi (KEN)12.07.2019
Jackline CherotichKEN15:36.43Nairobi (KEN)12.07.2019
Camilla RichardssonFIN15:37.02Lapinlahti (FIN)17.07.2019
3000-metres-steeplechase (women) 9:40.00 
25Camilla RichardssonFIN9:38.93Saint-Maur (FRA)10.07.2019Q
27Alicja KonieczekPOL9:41.46Napoli (ITA)11.07.2019q
28Elizabeth BirdGBR9:41.93Saint-Maur (FRA)10.07.2019q
Charlotte ProuseCAN9:42.01Burnaby (CAN)20.06.2019
29Belén CasettaARG9:43.05Napoli (ITA)11.07.2019q
35Meswat AsmareETH9:45.48Napoli (ITA)11.07.2019q
39Chiara ScherrerSUI9:47.38Napoli (ITA)11.07.2019q
Shalaya KippUSA9:48.36Burnaby (CAN)20.06.2019
42Marie BouchardFRA9:49.52Saint-Maur (FRA)10.07.2019q
Jessica FurlanCAN9:51.06Burnaby (CAN)20.06.2019
---Required performance to qualify9:51.22
Eilish FlanaganIRL9:51.72Gävle (SWE)13.07.2019
100-metres-hurdles (women) 12.98 
2Kendra HarrisonUSA12.43Monaco (MON)12.07.2019AC,Q
3Tobi AmusanNGR12.49Sotteville-lès-Rouen (FRA)16.07.2019AC,Q
Queen ClayeUSA12.63Sotteville-lès-Rouen (FRA)16.07.2019
7Megan TapperJAM12.66Padova (ITA)16.07.2019Q
8Elvira HermanBLR12.70Gävle (SWE)12.07.2019AC,Q
Tiffani McReynoldsUSA12.72Padova (ITA)16.07.2019
11Pedrya SeymourBAH12.78Padova (ITA)16.07.2019Q
14Klaudia SiciarzPOL12.82Gävle (SWE)12.07.2019Q
17Annimari KorteFIN12.86Lapinlahti (FIN)17.07.2019Q
26Reetta HurskeFIN12.97Lapinlahti (FIN)17.07.2019Q
28Solenn CompperFRA12.98Sotteville-lès-Rouen (FRA)16.07.2019Q
36Hanna PlotitsynaUKR13.07Padova (ITA)16.07.2019q
Fanny QuenotFRA13.08Pontoise (FRA)10.06.2019
Coralie ComteFRA13.09Napoli (ITA)11.07.2019
---Required performance to qualify13.10
Sacha AlessandriniFRA13.12Gävle (SWE)12.07.2019
Rikenette SteenkampRSA13.15Sotteville-lès-Rouen (FRA)16.07.2019
Awa SeneFRA13.15Sotteville-lès-Rouen (FRA)16.07.2019
Stanislava LajčákováSVK13.16Trnava (SVK)02.06.2019
400-metres-hurdles (women) 56.00 
1Sydney McLaughlinUSA53.32Monaco (MON)12.07.2019Q
9Ayomide FolorunsoITA54.75Napoli (ITA)10.07.2019Q
25Zeney Van Der WaltRSA55.73Napoli (ITA)10.07.2019S,Q
36Paulien CouckuytBEL56.17Gävle (SWE)14.07.2019q
40Yasmin GigerSUI56.37Gävle (SWE)14.07.2019q
high-jump (women) 1.94 
Yuliya ChumachenkoUKR1.94Napoli (ITA)13.07.2019
26Christina HonselGER1.92Gävle (SWE)13.07.2019q
pole-vault (women) 4.56 
14Yarisley SilvaCUB4.70Sotteville-lès-Rouen (FRA)16.07.2019Q
Irina IvanovaRUS4.60Chelyabinsk (RUS)12.07.2019Suspended
Megan ClarkUSA4.56Chula Vista CA (USA)13.07.2019
---Required performance to qualify4.50
Elisa MolinaroloITA4.41Vicenza (ITA)02.06.2019
long-jump (women) 6.72 
13Hilary KpatchaFRA6.81Gävle (SWE)13.07.2019Q
Jasmine ToddUSA6.71Chula Vista CA (USA)13.07.2019
28Nektaria PanagiCYP6.66Árgos Orestikó (GRE)10.07.2019q
29Laura StratiITA6.65Vicenza (ITA)02.06.2019q
---Required performance to qualify6.64
Gabriela PetrovaBUL6.62Plovdiv (BUL)13.07.2019
Sydney ConleyUSA6.61Chula Vista CA (USA)13.07.2019
Evelise VeigaPOR6.61Napoli (ITA)09.07.2019
triple-jump (women) 14.20 
9Kimberly WilliamsJAM14.56Monaco (MON)11.07.2019Q
24Dovilė DzindzaletaitėLTU14.27Padova (ITA)16.07.2019Q
24Patricia SarrapioESP14.27Valencia (ESP)13.07.2019Q
shot-put (women) 18.00 
20Sarah MittonCAN18.31Napoli (ITA)11.07.2019Q
---Required performance to qualify17.74
Alena PasechnikBLR17.52Napoli (ITA)11.07.2019
discus-throw (women) 61.20 
1Yaimé PérezCUB69.39Sotteville-lès-Rouen (FRA)16.07.2019AC,Q
16Marija ToljCRO62.76Gävle (SWE)12.07.2019Q
19Mélina Robert-MichonFRA62.41Sotteville-lès-Rouen (FRA)16.07.2019Q
24Irina RodriguesPOR61.34Sotteville-lès-Rouen (FRA)16.07.2019Q
26Chioma OnyekwereNGR60.75Kutztown PA (USA)07.06.2019AC,q
29Nataliya SemenovaUKR60.06Kyiv (UKR)07.07.2019q
30Liliana CáPOR59.69Lisboa (POR)03.07.2019q
Jeré SummersUSA59.25Chula Vista CA (USA)13.07.2019
hammer-throw (women) 71.00 
18Alyona ShamotinaUKR71.80Kyiv (UKR)06.07.2019Q
21Iryna NovozhylovaUKR71.51Kyiv (UKR)06.07.2019Q
---Required performance to qualify69.85
Katarzyna FurmanekPOL69.68Napoli (ITA)12.07.2019
Nastassia MaslavaBLR69.36Gävle (SWE)12.07.2019
javelin-throw (women) 61.50 
1Lu HuihuiCHN67.83Shenyang (CHN)11.07.2019AC,Q
13Annika FuchsGER63.68Gävle (SWE)14.07.2019Q
17Maria AndrejczykPOL62.99Kladno (CZE)13.07.2019Q
---Required performance to qualify60.92
Hanna Hatsko-FedusovaUKR60.78Kyiv (UKR)06.07.2019
Zhang LiCHN59.44Shenyang (CHN)11.07.2019
heptathlon (women) 6300 
---Required performance to qualify6225
Miia SillmanFIN6209Napoli (ITA)12.07.2019
marathon (women) 2:37:00 
Kasumi YoshidaJPN2:35:31Osaka (JPN)25.11.2018
Ri Su RyonPRK2:37:33Pyongyang (PRK)07.04.2019
4x400-metres-relay (women)  
---Required performance to qualify3:30.32
UKRUKR3:30.82Napoli (ITA)13.07.2019

Abbreviations

  • * - Not listed as IAAF Certified Marathon Course
  • AC - Area Champion (automatically qualifies, irrespective of whether her or his performance has reached the Entry Standard)
  • BCA - Best country athlete (Countries who have no male and/or no female athletes who have achieved the entry standard)
  • DL - Diamond League / Hammer Throw Challenge Winner (Wildcard)
  • DNS - Did not start
  • DSQ - Disqualified
  • nS- Athletes not selected by federations that announced their teams.
  • Q - Qualified by achieving the Entry Standard
  • q - One of the best ranked athletes to fill the remaining places
  • S - Athletes who have been selected to represent their country at the World Championships (highlighted in green)
  • RWC - Refugee Wildcard
  • TFP - Top finishing position at designated competitions (automatically qualifies, irrespective of whether his performance has reached the Entry Standard)